Žilní trombóza

Víte, že v České republice onemocní žilní trombózou ročně cca 20 000 pacientů? A že asi 600 z nich následně zemře na jednu z nejhorších komplikací tohoto onemocnění, kterou je plicní embolie? To jsou čísla, která už stojí za pozornost. Důležité je však vědět, jak probíhající zánět žil, či nastalou plicní embolii rozpoznat.

Žilní systém

Abychom pochopili, jak toto onemocnění vzniká, je důležité vědět, jak funguje žilní systém v těle.

Žíly jsou cévy, které přivádějí odkysličenou krev z těla do srdce. Na rozdíl od tepen jsou žilní stěny slabší a průtok krve je v nich mnohem pomalejší. Z toho důvodu se v nich vytvoří sraženina snadněji než v tepnách. Žíly dělíme podle místa výskytu na povrchové a hluboké. Zánět povrchových žil se nazývá tromboflebitida a zánět hlubokého žilního systému se nazývá flebotrombóza.

Hluboká žilní trombóza

Trombóza je stav, který je způsoben ucpáním žilního řečiště sraženinou. Tato sraženina se nazývá trombus a vzniká z mnoha příčin. Žíla může být ucpána jen částečně, nebo úplně. Krev nemůže proudit přes její postiženou část, a tak si hledá cestu jinudy, při postižení hlubokých žilních systémů většinou přes povrchové žíly.

Hluboká žilní trombóza vzniká nejčastěji na dolních končetinách, ale může se vyskytovat také na pažích, nebo v hrudní, pánevní a břišní oblasti.

Příznaky trombózy

Při zánětu povrchových žil postižené místo a jeho okolí zarudne a bývá na dotek bolestivé. Změna barvy kůže a případná zatvrdlina často přetrvávají dlouho po vyléčení zánětu.

Při hluboké žilní trombóze se objevuje otok, který je hlavním příznakem tohoto onemocnění. Při postižení povrchových cév otok nebývá! Mění se barva a zvyšuje se teplota končetiny pod postiženým místem. Tato také velmi bolí.

Příčiny vzniku trombózy

 • zvýšená srážlivost krve
 • poškození stěny žil
 • zpomalení průtoku krve v žilách

Zvýšenou krevní srážlivostí můžeme trpět vlivem dědičných faktorů, nebo ji můžeme získat v průběhu života.

Žilní stěnu můžeme mít poškozenou z různých důvodů - následkem operace, či vpichů jehly, zaváděním katetrů, nebo po úrazu. Dalším zhoubným faktorem pro žilní stěnu jsou například látky obsažené v cigaretovém kouři.

V neposlední řadě je důležitou příčinou vzniku trombózy také zpomalení průtoku krve žílami v důsledku dlouhodobého sezení (například v letadle), stání a ležení (po operacích, úrazech). Další příčinou může být otok okolní tkáně, nebo vznikající nádor, který žílu utlačuje.

 

V příštím článku na toto téma s názvem Trombóza a embolie se dozvíte, jak trombózu léčit a jak jí předcházet.

 

Žilní trombóza patří do témat
 • Wobenzym Dr. Mastný 02.12.2014 16:56:25

  Na zánět povrchových žilje nejúčinnější tentowobenzym:http://www.gigalekarna.cz/produkt/wobenzym-800/ . Mám hoodzkoušený a nikdy měnezklamal.

 • Tromboza Karla 19.10.2014 10:28:14

  Přidám se k paní Pastorkové,po antikoncepci a následném ,,císařském řezu,,jsem dostala hlubokou trombozu LDK,bohužel až tak ,že mi odumřely chlopně v cévě.Dnes se s tím již 20let peru a je to čím dál horší,jsou u toho silné, stálé otoky a pomoc žádná,kromě stahovacích punčoch.Bohužel.A stačilo jen malé varování BÝVALÉHO gynekologa,a šlo by tomu zabránit hned po porodu, ,,ředící,,injekci,která by tomu zabránila.Nestraším,ale varuji.

 • Hluboká žilní trombóza Lucie 14.05.2013 17:59:48

  Dobrý den,
  před měsícem mi p. doktorka diagnostikovala trombózu. Nyní užívám denně 5 mg Warfarinu. Můj dotaz je zda můžu do solárka, vím že sluníčko není moc dobré, proto se ptám zda mohu aspoň solárko.
  Díky za odpověď L.

 • Link na clanek Petr 11.01.2013 00:05:07

  http://www.anamneza.cz/Tromboza/nemoc/124

 • Pomoc s léčbou brozik 06.07.2011 23:14:43

  Dobře mi poradili na http://www.zilniporadna.cz kde jsem se i spojil s odborníkem. Návštěva ambulance mne sice neminula, ale potřebné informace jsem již měl...

 • Delsi lety letadlem josifek 11.12.2010 21:05:40

  I pri delsich letech je lepsi se nekolikrat projit a s koncetinami i v sede na sedadle alepson trochu v ramci moznosti pohybovat a cvicit a predchazet tak vyse uvedenemu.

 • Zánět žil - trombóza dolních končetin Libuše Pastorková 19.11.2010 12:58:55

  Dobrý den,
  také jste ve Vašem článku o žilní tromboze zapomněla dodat, že také postihuje maminky po porodu, proto maminky pozor! Pokud Vás po porodu bolí víc noha, všimněte si toho, já málem umřela, po deseti dnech po porodu jsem se vracela do nemocnice s hlubokým zánětem žil a byla jsem tam dlouhých 17dní a přijela jsem za 5 minut 12, podle pana doktora. Takže ponaučení, vnímejte i svoje potřeby, nejen potřeby miminek, vím, jsou důležité, ale kdo Vás nahradí, když už nebude??? Libuše Pastorková


Adresář

Diskuze na téma Trombóza a embolie

 • 17.05.2016 11:05 Otékání nohou

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • 17.05.2016 11:05 trombocytopenie

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku