Trombóza a embolie

Žilní trombóza

Zuzana Šimíková
19.11.2010

Víte, že v České republice onemocní žilní trombózou ročně cca 20 000 pacientů? A že asi 600 z nich následně zemře na jednu z nejhorších komplikací tohoto onemocnění, kterou je plicní embolie? To jsou čísla, která už stojí za pozornost. Důležité je však vědět, jak probíhající zánět žil, či nastalou plicní embolii rozpoznat.

Žilní systém

Abychom pochopili, jak toto onemocnění vzniká, je důležité vědět, jak funguje žilní systém v těle.

Žíly jsou cévy, které přivádějí odkysličenou krev z těla do srdce. Na rozdíl od tepen jsou žilní stěny slabší a průtok krve je v nich mnohem pomalejší. Z toho důvodu se v nich vytvoří sraženina snadněji než v tepnách. Žíly dělíme podle místa výskytu na povrchové a hluboké. Zánět povrchových žil se nazývá tromboflebitida a zánět hlubokého žilního systému se nazývá flebotrombóza.

Hluboká žilní trombóza

Trombóza je stav, který je způsoben ucpáním žilního řečiště sraženinou. Tato sraženina se nazývá trombus a vzniká z mnoha příčin. Žíla může být ucpána jen částečně, nebo úplně. Krev nemůže proudit přes její postiženou část, a tak si hledá cestu jinudy, při postižení hlubokých žilních systémů většinou přes povrchové žíly.

Hluboká žilní trombóza vzniká nejčastěji na dolních končetinách, ale může se vyskytovat také na pažích, nebo v hrudní, pánevní a břišní oblasti.

Příznaky trombózy

Při zánětu povrchových žil postižené místo a jeho okolí zarudne a bývá na dotek bolestivé. Změna barvy kůže a případná zatvrdlina často přetrvávají dlouho po vyléčení zánětu.

Při hluboké žilní trombóze se objevuje otok, který je hlavním příznakem tohoto onemocnění. Při postižení povrchových cév otok nebývá! Mění se barva a zvyšuje se teplota končetiny pod postiženým místem. Tato také velmi bolí.

Příčiny vzniku trombózy

  • zvýšená srážlivost krve
  • poškození stěny žil
  • zpomalení průtoku krve v žilách

Zvýšenou krevní srážlivostí můžeme trpět vlivem dědičných faktorů, nebo ji můžeme získat v průběhu života.

Žilní stěnu můžeme mít poškozenou z různých důvodů - následkem operace, či vpichů jehly, zaváděním katetrů, nebo po úrazu. Dalším zhoubným faktorem pro žilní stěnu jsou například látky obsažené v cigaretovém kouři.

V neposlední řadě je důležitou příčinou vzniku trombózy také zpomalení průtoku krve žílami v důsledku dlouhodobého sezení (například v letadle), stání a ležení (po operacích, úrazech). Další příčinou může být otok okolní tkáně, nebo vznikající nádor, který žílu utlačuje.

 

V příštím článku na toto téma s názvem Trombóza a embolie se dozvíte, jak trombózu léčit a jak jí předcházet.

 

Autor: Zuzana Šimíková

Žilní trombóza a embolie
Meningokok - nové očkování

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...